Muzeum Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku
Dzieło zostało już ukończone
Wszystkim darczyńcom za modlitewne i finansowe wsparcie dziękujemy
Wszystkich dobrodziejów naszej wspólnoty otaczamy codzienną pamięcią modlitewną przez wstawiennictwo bł. ks. Jerzego Popiełuszki.
Wszelkie darowizny prosimy przesyłać pod nr. konta: (z dopiskiem: Ofiara na budowę Sanktuarium)
Zgromadzenie Braci Pocieszycieli z Getsemani
ul. STRZELECKA 7,
87-800 WŁOCŁAWEK
PLN:
nr. konta: 24114020040000390275950619
Euro:
Kod BIC/SWIFT: BREXPLPWMBK
nr. konta: 77114020040000301204160081
Dolar USA:
Kod BIC/SWIFT: BREXPLPWMBK
nr. konta: 72114020040000321204160073
Muzeum Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku
W ramach projektu pt. „Szlak męczeństwa błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki” przy Sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku powstaje „Muzeum męczeństwa błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki”.
Przedmiotowy projekt polega na upamiętnieniu miejsc związanych z męczeńską śmiercią ks. Jerzego Popiełuszki. Miejsca te znajdują się w województwie kujawsko – pomorskim. W Bydgoszczy ks. Popiełuszko odprawił 30 lat temu ostatnią mszę świętą w swoim życiu, w Górsku został porwany, w Toruniu próbował ucieczki. Miejsce przy tamie we Włocławku jest bardzo szczególne. Tam bowiem nastąpiła męczeńska śmierć błogosławionego kapłana. Całość wytycza szlak męczeństwa nierozerwalnie związany z historią i dziedzictwem regionu kujawsko-pomorskiego. W związku z tymi wydarzeniami, co roku przybywają we wskazane miejsce pielgrzymi i turyści. Chcąc wyjść naprzeciw ich potrzebom, Zgromadzenie Braci Pocieszycieli z Getsemani chce stworzyć infrastrukturę turystyczną pozwalającą upamiętnić życie i męczeńską śmierć błogosławionego.
Szczegółowy zakres inwestycji obejmuje budowę muzeum w pomieszczeniach Zespołu Sakralnego wznoszonego przez Zgromadzenie Braci Pocieszycieli z Getsemani, zlokalizowanego we Włocławku przy ul. Płockiej 167A, w bezpośrednim sąsiedztwie tamy.
Głównym założeniem Muzeum jest przedstawienie życia, męczeńskiej śmierci i przesłania ks. Jerzego Popiełuszki w bardzo nowoczesnej, multimedialnej i zaskakującej formie.
Grupą docelową będą przede wszystkim ludzie młodzi, dla których czas spędzony w Muzeum ma stać się intelektualnym, duchowym oraz emocjonalnym przeżyciem. Aby zainteresować ludzi młodych chcemy nie tylko zaproponować im podróż w czasie, ale także „rozmawiać z nimi językiem” obrazu, dźwięku i światła. Dla uzyskania takiego efektu chcemy zastosować nowatorski sposób połączenia „panoramicznego” kina z interaktywnymi multimediami.
Muzeum będzie podzielone na trzy sale. Dwie pierwsze będą połączeniem kina, telewizji, elementów animacji, wielokanałowego systemu audio oraz światła. Trzecia sala będzie salą stricte interaktywną z wyodrębnionymi stanowiskami multimedialnymi. Nowatorstwo pierwszych dwóch pomieszczeń będzie polegać na tym, że trzy z czterech ścian będą stanowić jednolitą, ogromną przestrzeń multimedialną. Na tym panoramicznym ekranie pojawiać się będą zarówno filmy, inscenizacje, materiały archiwalne jak i przestrzenne animacje. Wprowadzimy także postać wirtualnego przewodnika, który niczym hologram pojawiający się na ścianach, będzie „przeprowadzał” zwiedzających przez historię i życie błogosławionego Jerzego Popiełuszki. Na ścianach, w sposób synchronizowany pojawiać się będą w różnych miejscach i formatach rozmaite formy przekazu multimedialnego. Czasami będą to materiały archiwalne, innym razem inscenizacje, trójwymiarowe fotografie czy animowane wizualizacje. Ściany będą „żyć” i w sposób dynamiczny zmieniać formę przedstawienia, prowadząc młodego odbiorcę w niezłomną postawę księdza Jerzego, zakończoną ostatecznym zwycięstwem „dobra nad złem”. W postać wirtualnego przewodnika wcieli się znany i rozpoznawany specjalista – historyk, który w sposób interesujący i zwięzły zarysuje kontekst historyczny tamtych wydarzeń i świadków dramatu. Umiejętne wykorzystanie skali dźwięków (włącznie z ciszą), gry świateł (z całkowitą ciemnością), multimediów (filmy, rekonstrukcje, fragmenty filmu fabularnego i materiały archiwalne) oraz wirtualnego przewodnika muzealnego może zainteresować zwiedzającego na tyle, że zwiedzanie będzie prawdziwym doświadczeniem ducha i intelektu. Będzie jak emocjonujący trailer do epickiej opowieści o życiu i zwycięskiej śmierci księdza Jerzego Popiełuszki. Chcemy sprawić, aby zwiedzający mógł przenieść się w czasie, a nawet poczuć się uczestnikiem wydarzeń związanych z księdzem Jerzym Popiełuszką. Jednocześnie poprzez użycie płynnej narracji chcemy przykuć 100% uwagi zwiedzających. Pierwsza sala przeprowadzi nas przez dzieciństwo i młodość księdza Jerzego, korytarz wprowadzi nas w entuzjazm Solidarności, aby w drugiej sali widzowie mogli przeżyć emocje związane ze strajkami, Mszami za Ojczyznę i późniejszymi prześladowaniami. Ostatnim etapem opowieści będzie porwanie i męczeńska śmierć księdza Jerzego. Ona ma wybrzmieć jako przesłanie dla wszystkich, a w swoim uniwersalizmie przemówić także osobiście do każdego z odwiedzających. Tym przesłaniem uczyniliśmy słowa wypowiedziane zaraz po śmierci przez Błogosławionego Jana Pawła II: „ … aby z tej śmierci wyrosło dobro jak z krzyża zmartwychwstanie” Tempo zwiedzania dwóch pierwszych sal będzie podyktowane multimedialną opowieścią, natomiast w trzeciej sali zwiedzający zostaną zaproszeni do własnej aktywności. To ich kreatywność oraz ciekawość poznawcza pozwoli im swobodnie korzystać z interaktywnych stanowisk, aby dowolnie penetrować interesujące ich zasoby.
POSTĘPOWANIA
Rozstrzygnięcie postępowania z dnia 28.04.2014
Protokół komisji z dnia 6.05.2014
Rozstrzygnięcie postępowania z dnia 17.05.2014
Protokół komisji z dnia 30.05.2014
Zapytanie ofertowe z dnia 21.06.2014
Zmiana terminu składania ofert
Rozstrzygnięcie postępowania z dn. 21.06.2014
W celu uzyskania szczegółowych informacji
Kustosz Sanktuarium
o. Damian M. Kosecki
tel. kom. 601-058-809
Muzeum – tel.: 601-354-793
Kuria Prowincjalna
Zgromadzenia Braci Pocieszycieli z Getsemani
ul. Strzelecka 7, 87-800 Włocławek/dziel. Michelin
tel. 54-235-59-90; 518-014-718